Літопис школи

  «Історія моєї Школи»

 У жовтні 1973року два села Летківка і Северинівка святкували гарну подію. Зійшлися всі жителі. На подвір’ї та вулиця ніде яблуку було впасти. Ще б пак! На межі двох сіл відкривала двері для 455 учнів нова будівля  - двохповерхова школа.  А до цього часу у кожного села була своя школа, і у кожному лише восьмирічна. Тому із Летківки класи «А» вишикувались по одну сторону подвір я, а з Сереринівки  класи «Б»  - по другу сторону. А ключ від нової будівничі школи вручили першокласникам, щоб гарно вчились і  примножували славу вже нової середньої школи. Нову середню школу назвали Летківською, бо органом управління  була і є на два села Летківська сільська рада.

 

      З історії Северинівської школи

 «Школа, освіта! Які короткі слова, але зміст їх дуже глибокий… » Такими словами розпочинається альбом, який багато років зберігається в нашій Летківській школі.   Це альбом, в якому записано що , колись давно в 1863році  була заснована Северинівська  церковноприходська однокласна школа, яка розміщалась поблизу церкви і збудована на кошти селянської общини. Навчання було необов’язковим. Вчились переважно діти заможних селян, а їх було дуже мало. Навчання в такій школі було найелементарнішим: школярів навчали читати, писати, рахувати. Особлива увага приділялась законові Божому, проповідям покори властям і церкві. Не було стабільності ні в програмах, ні в підручниках, ні в навчальному плані. Навчались діти тільки зимою. В школі панували тілесні покарання учнів. Першим священиком  і учителем даної школи був Федір Пантелеймонович Базелевич, що відзначався особливою суворістю і жорстокістю по відношенню до дітей та батьків.

            В 1925 році вчителями Северинівської початкової школи були призначені Гуков Володимир Гаврилович, Гукова Зінаїда Гаврилівна, Щедріна Дора Яківна. Школа і вчителі утримувались на кошти села. Звичайно, матеріальна база школи не могла бути задовільною. Школа в цей час мала лише один глобус та стареньку карту, діти сиділи за тими ж довгими лавками.

            В 1929 році завідував школою Мельник Опанас Іванович. Хоч школа вже була чотирикласною, але класи не мали повного контингенту дітей. Один учитель працював з двома класами.   Починаючи з 1930 року в селі Северинівці вже повністю працювала чотирикласна початкова школа. Багато зусиль для її зростання приклало подружжя учителів Гаврилюк Юхим Юхимович з дружиною Лідією Василівною.

В селі добре працювала хата – читальня, де систематично силами сільської молоді ставили п’єси Т.Г. Шевченка. Контингент учнів  в школі збільшився. Їх було вже понад 100. В 1934 – 35 н.р. лавки вже були замінені довгими партами, за якими могли сидіти 10 -12 учнів. Підручниками та зошитами діти теж були уже забезпечені набагато краще.

            Зловісний напад німецько – фашистських військ на Радянський Союз тимчасово перервав розвиток народної освіти. Влітку 1941 року на територію с. Северинівки прийшли окупанти ( румини ). З перших днів свого «хазяйнування » вони вороже поставились до школи, навчання. Всі навчальні посібники, унаочнення, портрети зразу ж спалили. Школа перестала бути другою домівкою не тільки для дітвори, далеко обходили її і дорослі.

            В березні 1944 року с. Северинівка було звільнене від фашистських окупантів. Після перемоги розгорнувся всенародний рух за відбудову і подальший розвиток радянської школи. Педагогічний колектив узявся за укомплектування учнівських класів. Було набрано 206 учнів – 6 класів комплектів. В школі зовсім не було меблів та навчальних приладь. Учні писали на клаптиках паперу. За підручник в класі служила тільки дошка. В класах було холодно. В 1948 – 50 роках прибували  нові вчителі. В школі налагоджено роботу учнівської та піонерської організації. Крім навчальної роботи, учні займались суспільно корисною роботою: вирощували кролів, курчат.

             В 1950 році Українська РСР повністю відновила довоєнну мережу загальноосвітніх шкіл і в основному здійснила загальне семирічне навчання.

            В 1961 році 4 клас закінчили 26 учнів, з них 5 на відмінно.

 В 1961 року школу реорганізовано у восьмирічну.

Першим директором її був Повидало Семен Федотович.

В 1961–62 н.р. школа мала лише два старших класи: п’ятий і шостий.

 В 1964–65 н.р. школа  мала добре обладнаний хіміко – біологічний кабінет та фізичний. Зросла в школі піонерська організація. В її рядах налічувалося 126 піонерів. В 1962 – 63 н.р. було створено комсомольську організацію. Перший випуск учнів восьмирічної школи відбувся 1963 році. Школу закінчили вісімнадцять учнів.

Северинівська восьмирічна школа існувала до 1973 року.

 

З історії Летківської восьмирічної школи

                  У селі Летківка у 1882 році була вперше відкрита церковно – приходська школа, яка була розміщена в звичайній селянській хаті. А вже в 1897 році на кошти самих жителів села, які зібрали 1300 крб., був збудований будинок школи на одну класну кімнату і квартиру вчителя. Земство виділило на це будівництво лише 400 крб. Школу відвідували діти багатих батьків – куркулів, а решта дітей росли неписьменними. З 1910 року в церковно – приходській школі

села Летківки працювало 2 вчителі. В цей час було 4 класи, які навчались в одній класній кімнаті. Парти, за якими сиділи учні, були не пристосовані до віку дітей. За однією партою вміщалося 6 учнів. Випускники 4 класу екзамени здавали в Капустянах. Екзамени здавали з таких предметів: російська мова та арифметика.

З 1939 року до початку Великої Вітчизняної війни у червні 1941року,  директором школи працював Швець Микита  Денисович . Школа в цей час була семерічною, багатокомплектною. Матеріальна база школи значно зросла. Школа займала 5 шкільних приміщень. Навчанням були охоплені всі  діти шкільного віку.

             В період Великої Вітчизняної війни навчання проводилось не регулярно. Учнів було спочатку багато, але вони переконались, що навчання в той час належної користі їм не давало. Кожен урок був насичений релігією. Тому школярі почали не відвідувати уроки.

            На початок 1944 року учнів у школі зменшилося вдвоє.

На початку 1945 - 46 н. р., в зв’язку з недостачею кількості дітей шкільного віку, для 5 -6 класів семирічну школу було закрито і переведено в початкову.

            В 1949 році було відкрито 5 клас.  Матеріальна база школи почала зростати. Школа мала 5 гектарів орної землі, яку обробляли самі учні з учителями. У школі були організовані гарячі сніданки. Контингент учнів складався з учнів шкільного віку та переростків. Перший випуск семирічної школи відбувся у 1953 році.

 

В школі було добре організоване трудове навчання і виховання учнів. Учні дуже гарно працювали на шкільних навчально – дослідних ділянках і вирощували кожного року високі врожаї. Це дало можливість створити школі власний фонд коштів для допомоги дітяс-сиротам, з багатодітних сімей, дітям-війни та  поліпшувати матеріальну базу школи. Куплено для школи 2 швейних машинки, мікроскоп, акордеон, фотоапарат та телевізор. В школі навчалося 256 учнів.

 1968 – 1969 н.р.  в школі навчалось 237 учнів. До  1973 року Летківська школа була восьмирічною.

 

 

Летківська середня школа сьогодні

За 40 років випущено 726 учнів із 8 і 9 класу, 1015 учнів із 10  та 11 класів.  43 медалісти. З них  -  41 золотих, 12 срібних.

 

Летківська школа друга за кількістю учнів сільська школа в районі.

 В школі навчається 220 учнів,  є 12 класів, одна паралель – 9 класи.

Працює учителів – 34

ü В т.ч. із званням «вчитель - методист»- 3

ü «старший вчитель» - 4

ü Вчителів вищої категорії -  10

ü Нагороджені знаком «Відмінник освіти України» - 4

ü Знаком «Василь Сухомлинський» - 1

 

Лейтмотив життєдіяльності педагогічного колективу: « Школа повинна бути для дитини храмом душі, а храм – це не дім, а почуття, які тебе зігрівають, дають тобі силу жити і вміння все перемагати …»

Школа працює за інноваційними технологіями організації навчально – виховного процесу:

·        з 1 вересня 1993 року виховна система «Через діяльність – до самовиховання» за програмою « Райдуга »,

·        з 1 вересня 1994 року навчальний процес школи -  заліково – семестрова система навчання. За цією технологією ми одні працюємо в області. В нас уроки – пари по 40 хв, а в інших школах по 45. У нас є можливість займатися на ДІЗах. Вивчення предметів здійснюється по семестрах ,є  додаткові канікули. Технологія заліково – семестрового навчання стала лауреатом конкурсу інноваційних технологій 1994 р., проведеного Інститутом системних досліджень МОН України.

 

Досягнення

·        В листопаді 1999 року досвід роботи педагогів школи занесено до картотеки передового педагогічного досвіду Вінницького обласного ІПОПП з питань виховання учнів національної свідомості, духовного збагачення особистості.

·        З вересня  1994 року по грудень 2003р у школі видавалась щомісячна газета для батьків  «Шкільні новини»

·        Для молодших школярів програма «Шкільний світ» - гра подорож «Шкільна галактика». Діти подорожують до умовних планет.

·        Управління організацією життєдіяльності і спілкування учнів школи здійснюється органами учнівського співуправління : учнівським парламентом на чолі з лідером школи.

·        З 2000 року Летківська СЗШ визначена ОПОРНОЮ з питань інноваційних технологій організації навчально – виховного процесу.  Директор О.І. Усенко та заступник директора з навчальної роботи Н.С. Кульчиковська запрошуються для читання лекцій в обласний інститут підвищення кваліфікації педагогів.

·        В грудні 2001 року досвід роботи дирекції школи з провадження семестрово – залікової системи занесено до картотеки передового педагогічного досвіду Вінницького обласного ІПОПП.

·        Учні школи є переможцями олімпіад, різних акцій, операцій, конкурсів, змагань. 

·        Випускник  школи Оліянчук  Андрій – став дипломантом  Всеукраїнської олімпіади з історії, що дало можливість навчатися в Київському національному університеті  ім. Шевченка. 

·        2006 р. школа – лауреат Всеукраїнського конкурсу « Сто кращих шкіл України » у номінації «Школа педагогічного пошуку».

·        2009 р. – дипломант 12 Міжнародної виставки навчальних закладів «Сучасна освіта в Україні - 2009» в номінації – досягнення в інноваційному оновленні національної системи освіти.

 

·        Для учнів в школі : до профільна підготовка, розвиваючі та консультаційні ДІЗи, гуртки та гурткові ДІЗи, факультативи, робота в органах учнівського співуправління.

·        Працюємо над учнівськими проектами.

·        За принципом В.О. Сухомлинського «У школі і стіни мають говорити» - в школі  функціонують різноманітні за тематикою та призначення просвітницько – інформаційні центри.

·        У нас є  своя геральдика , ми - як маленька держава, шкільна 

  ГІМН школи, герб,прапор.

·        На базі нашої школи проходять безліч семінарів: районні, обласні, до нас приїжджають за  досвідом педагоги, директори   майже з усіх районних шкіл Вінницької області.

·        Дирекція школи запрошується в Вінницький ІПОПП для читання лекцій з досвіду роботи для керівників шкіл області.

 

 

Про роботу школи було написано у  виданнях

- 2000 р. «Завуч» № 35 (77)

- 2001 р. «Слово педагога» №3 (057)

- 2002 р. «Відродження» №2

- 2002 р. «Сільська школа України» №28

- 2006 р. збірник «Лауреати конкурсу «100 кращих шкіл України 2006»

- 2007 р. «Сільська школа України» №2, №3

- 2007 р. довідник МОН України «Інноваційні педагогічні технології»

- 2011 р. Збірка « 1000 + 1 ідея сучасної української школи ».

 

 

 

 

         У школі проходить світ дитинства і юності, тут  пишуть учні про школу, про шкільну садибу, як от колишня учениця Інна Баламут:

 

«Я так люблю каштани біля школи,

Я так люблю їх цвіту білизну!

Мені здається, що в житті ніколи

Красу оту, мабуть, я не збагну…»

          Інин «Каштановий цвіт» став поетичним символом нашої школи.