Історія села


Летківка: Коротка історична довідка про село

Згідно з переказами, с.Летківка виникло 370 років тому. Хоч в історії міст і сіл України зазначено, що село засновано в 18 столітті. Засновниками були 3 втікачі із Галичини, які називали себе козаками, тобто вільними людьми.
В поселенні, яке зараз іменується Северинівною здавна жили люди. Коли одного дня дід Северин зі своєю внучкою Івкою пішли в ліс по дрова, на село напала польська шляхта, яка повбивала всіх жителів і спалила село. Коли повернулися з лісу дід Северин і внучка Івка, то в селі нікого живого не застали. Вони поселились і на їх честь село має назву Северинівка.
В 1793 році с.Летківка та с.Северинівка у складі правобережної України були приєднані до Росії. В 1797р згідно з новим адміністративним поділом вони увійшли до Брацлавського повіту Подільської губернії. Селяни залишалися кріпаками Потоцьких. В 1882р в селі Летківка вперше була відкрита церковно – приходська школа .В 1906 р. в селах нараховувалося 444 двори , де проживало 2 287 осіб. В травні 1919 р села зайняла Червона Армія, а в серпні цього ж року вона покинула край під натиском галичан та військ Симона Петлюри. Лише в червні 1920 року в Летківці та Северинівці. Остаточно встановлено більшовицьку владу.
В 1924 році в Летківці було організовано СОЗ "Червоний борець", в 1927 р. було створено 3 таких СОЗи: „Іскра”, „Трудовик”, „Перемога”. Всі ці колективи в кінці 1929 року перетворили в один великий - імені 1 Серпня, куди входили і землі с.Северинівка. Непосильні хлібоздачі розорили села. Весною 1933 року почався голод: вимирали цілі сім’ї, на вулицях лежали мертві люди, хоронили в ямах по 5-10 чоловік, не тільки мертвих, а й тих, що ще ледь дихали. Голодомор забрав більше 300 чоловік. Починаючи з 1938 року почалося відродження сіл.
В липні 1941 року німецькі окупанти захватили с.Летківку та Северинівну. Під час окупації в приміщені сільського клубу с.Летківка відкрили церкву. Жителі чинили опір і в березні 1944 року села були визволені від німецьких окупантів. На фронтах Вітчизняної війни загинуло 321 житель. В центрі села на честь їх подвигу стоїть пам’ятник.
З 1965 року добробут сіл почав зростати: працювали 2 восьмирічні школи, 2 бібліотеки, медпункт, дитячі ясла.
В 1973р. колгосп побудував середню школу, яка функціонує і зараз; в 1986 р. побудований автотранспортний двір з спортивним комплексом, контора колгоспу, споруджено медпункт та бібліотеку в с.Северинівка, сільський стадіон.
Сучасні села Летківка та Северинка розташовані на річці Нетека за 5 км від районного центра Тростянець. Населення становить 3068 чоловік, дворів 1153. Села газифіковані, частково забезпечені централізованим водопостачанням. В с.Летківка побудована артезіанська свердловина з лікувальними властивостями питної води. На базі АКПП „Перемога” діє спортивно-оздоровчий комплекс, працюють 12 торгових точок, є готель, налагоджене побутове обслуговування населення.

   

        В комунальній власності територіальної громади є дитячий садок „Пролісок”,
в якому виховується 56 дітей
(зав.Пишнюк Ж.О.).                                                                                              

           

На території Летківської сільської ради знаходиться АКПП „Перемога” зерново – бурякового напрямку з розвинутим тваринництвом.

   

побудований сучасний будинок Обрядових подій

   

 

 

Медична допомога населенню здійснюється працівниками 2 лікарень сімейної медицини,

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На території сільської ради функціонує одна Летківська СШ І-ІІІ ступенів,
в якій навчається 386 учнів
та працює 39 учителів
(директор Усенко О.І.).
Навчання проводиться державною мовою.

  

Фізкультура і спорт:

На території сільської ради організовано два колективи фізичної культури:
С ЗОШ та АКПП „Перемога”.
В секціях із різних видів спорту займаються 128 чоловік ,
з якими працюють один учитель фізкультури та методист по спорту .
Відкрито секцію по волейболу в спорткомплексі АКПП „Перемога”.
Для занять спортом є необхідна матеріальна спортивна база:
сільський стадіон,
два спортивні зали, міні-стадіон з штучним покриттям,
три спортмайданчики.

 

 

На землях Летківської сільської ради розташований ВАТТростянецький молокозавод”.